top of page

LOGO ERP ürünleri ile şirket ihtiyaçlarına göre yazılım uyarlama, geliştirme ve danışmanlık yapan En İyi Logo destek hizmeti sunan bir proje şirketidir.

Logo Eşanlı olarak e-Defter Yükleme İşlemleri

Güncelleme tarihi: 5 Haz

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 22.05.2024 tarihinde yayımlanan e-Defter Uygulama Kılavuzu kapsamında, e-Defter ve Berat dosyalarının “eşanlı olarak” (eş zamanlı) e-Defter uygulaması üzerinden veya web servis aracılığıyla GİB Bilgi İşlem Sistemi’ne yüklenme zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda;


  • Belirtilen tarihten önce e-Defter uygulamasına yüklenmiş olan berat dosyalarına ilişkin e-Defter ve GİB onaylı berat dosyalarının, e-Defter Saklama Uygulaması üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi’ne yüklenmesi gerekmektedir.

  • Belirtilen tarih ve sonrasında yüklenecek e-Defter ve berat dosyalarının, Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi’ne eşanlı olarak (eş zamanlı) yüklenmesi gerekmektedir. Eşanlı olarak yüklenen e-Defter ve berat dosyaları için e-Defter Saklama Uygulaması üzerinden işlem yapılmayacaktır.


Logo eşanlı olarak e-Defter yükleme

Geliştirme Kapsamı: 


  • e-Defter uygulaması kapsamında 22.02.2024 tarihinde yayınlanan tebliğde yer alan "e-Defter ve Berat Dosyalarının GİB Sistemleri'ne Aktarım" geliştirmeleri yapılmıştır.


  • e-Defter uygulaması üzerinde oluşturulan zip içinde berat dosyaları ile birlikte bunlara ait (aynı parça) defter dosyalarının da (yevmiye ve kebir dosyaları) GİB ‘e gönderilmesi sağlanmıştır.


  • Defter Raporu Beratı, yukarıda bahsedilen geliştirme kapsamında eşanlı veya diğer beratlarla müteselsil yüklenmesi gereken bir paket olmayıp, Defter Raporu Beratının yüklenmesi işlemine ayrıca devam edilecektir.


  • Bu kapsamda 22.5.2024 tarihinde yayımlanan e-Defter Uygulama Kılavuzu’na uygun şeklide Defter Raporu Beratlarının yüklenmesine yönelik GİB tarafından yapılan geliştirme devam etmekte olup, sistem geliştirmesi tamamlandığında Defter Raporu Beratlarının yüklenebilir durumda olacaktır.İlgili güncellemeye dair geliştirmeler Logo GO ve Tiger ERP çözümlerimizde tamamlanmış olup, geliştirmeden faydalanabilmek için mevcut çözümünüzde 2.91, 2.92 veya 2.93 sürümünlerine geçmeniz gerekmektedir.


LEM’iniz güncel ise; sürüm güncellemesi yaparak, LEM’iniz güncel değil ise; LEM’inizi güncelleyerek veya ürün geçişi yaparak bu yenilikten faydalanabilirsiniz.


Önemli Not: 
  • GİB Bilgi İşlem Sistemi’nde Defter Raporu Beratı için güncellemeler devam etmektedir. Defter yüklemelerinde Defter Raporu Beratı (DR) yüklemesi edefter uygulaması ve portal üzerinden yapılamamaktadır. Diğer dosyaların gönderimi yapılarak, portal üzerinden durum kontrolü yapılabilir. GİB sistem güncellemesi tamamlandığında portal üzerinden DR’lerin manuel yüklenmesi gerekmektedir. e-Defter uygulaması üzeriden sağ tuş seçenekleri ile durum güncellemesi yapılabilir.


  • GİB Bilgi İşlem Sistemi’nde güncellemeler tamamlandığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.


  • Aktif e-Defter Saklama hizmetiniz varsa e-Defter dosyalarınız entegratörlük portal hesabınızda kontör karşılığı saklanmaya devam edecektir.


e-Defter kılavuz değişikliğine ait tüm detaylara ulaşmak için tıklayınız.


 


 

472 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page